Užsakytos prekės pristatomos TIK per kurjerius ir paštomatus. Susisiekite: +37062087683 ar info@sololab.lt.

Greitųjų sveikatos diagnostikos testų įvairovė - kokie jie ir kaip naudojami

Gyvenime susiduriame su atvejais, kuomet prisireikia pasitikrinti sveikatą ir žinodami, jog galbūt šį kartą tikrai nereikia planuoti vizito pas gydytoją, nes nujaučiame kokią galutinę diagnozę gydytojas nustatys, griebiamės greitųjų diagnostikos testų ir sveikatą pasitikriname patys. Internete ir vaistinėse apstu informacijos apie greituosius diagnostikos testus, tad nesunkiai galime rasti tai, ko ieškome. 

Sveikatos diagnostikos testų asortimentas yra gana platus, tad šiandien apžvelgsime pagrindinius testus, kuriuos galima įsigyti vaistinėse ar kitose el. parduotuvėse: 

Nėštumo testai

Daugumai greitieji diagnostikos testai asocijuojasi su nėštumo testais ir taip yra dėl to, kad jie tapo labai patogiu būdu greitai nustatyti nėštumą neišeinant iš namų. Neštumo testai skirti žmogaus chroriongonadotropinui (HCG) šlapime nustatyti. HCG yra glikoproteinas, kurį gamina kiaušinėlis tuoj po apvaisinimo. Šio hormono kiekis nėštumo metu kyla nuo 0 iki 100 000 miU/ml ir daugiau. Testas veiksmingas būna praėjus savaitei nuo vaisingų lytinių santykių dienos. Svarbiausia žinoti tai, kad nėštumo testui atlikti reikalingas ne bet koks, bet būtent rytinis šlapimas, nes pirmasis (rytinis) šlapimas būna labiau koncentruotas, todėl hormono HCG (jei yra nėštumas) šlapime yra daugiau. Nėštumo testo rezultatas gaunamas per 3–5 minutes. Nėštumo testo tikslumas — daugiau negu 95 proc.

Ovuliacijos testai

Ovuliacijos testai padeda gana tiksliai nustatyti ovuliacijos dieną ir taip gerokai padidina šansus pastoti.

Vaisingoms dienoms (ovuliacijai) nustatyti naudojami įvairūs metodai, pvz.:

  • gimdos kaklelio gleivių stebėjimo metodas,
  • kalendoriaus metodas,
  • bazinės temperatūros matavimas.

Visi jie yra gana patikimi, tačiau reikalauja nemažai laiko ir patirties, ypač jei menstruacijų ciklas nereguliarus, tyrimas gali būti nepatikimas. Greičiausiai ir paprasčiausiai savo vaisingas dienas galima nustatyti naudojant ovuliacijos testą. Prieš pat ovuliaciją moters organizme trumpam labai padaugėja liuteinizuojamojo hormono (LH), nes šis hormonas moterims reguliuoja mėnesinių ciklą ir ovuliaciją. Idealiausias laikas tyrimui atlikti – apie 14–16 val., nors dažnai tikslūs rezultatai būna jau nuo 10 val. ryto iki vėlaus vakaro. Vienkartinių LH testų rezultatai gaunami greitai – per 3–5 minutes.

Menopauzės testai

 Pagrįstas folikulus stimuliuojančio hormono (FSH) nustatymu šlapime. Šis vienkartinis testas leidžia numatyti menopauzės pradžią, nes menopauzė pasireiškia lytinių hormonų kiekio bei jų santykio svyravimais. Jos metu padidėja folikulus stimuliuojančio hormono (FSH) kiekis. Testo rezultatai gaunami po 3–5 minučių.

Narkotikų testai

Lietuvoje narkotinėms medžiagoms aptikti dažniausiai naudojami seilių ir šlapimo testai. Narkotikų seilėse aptikimo testas leidžia nustatyti keturių grupių narkotikus:

THC – marihuana, hašišas, kanapės;

COC – kokainas, krekas;

MET – ekstazis;

OPI – heroinas, morfijus, kodeinas.

Šlapimo tyrimas yra labiausiai paplitęs ir dažniausiai naudojamas narkotikų testavimo būdas. Greito narkotikų nustatymo šlapimo testas yra labai svarbi profilaktikos priemonė, galinti užkirsti kelią tolesniam narkotikų vartojimui. Rezultatai gaunami per 5 min. Taip pat yra ir kitų narkotikų testų – pagal plaukus, prakaitą ir burnos išskyras. Šlapimo testai taip pat gali būti naudojami, kai reikia nustatyti alkoholį, LSD ir kodeniną – svarbiausią nikotino metabolitą.

Šlapimo tyrimo juostelės

Tyrimas juostelėmis naudojamas ketonų kūnams – acetonui ir gliukozei – šlapime nustatyti. Šių juostelių galima įsigyti vaistinėse. Jomis galima greitai ir lengvai sužinoti, pvz., tėvams, ar jų vaikas vemia dėl medžiagų apykaitos sutrikimo (acetonemijos), ar dėl kito sutrikimo, ir laiku pradėti gydymą. Juostelė pamerkiama į šlapimą ir po tam tikro laiko nustatoma ketonų ar gliukozės koncentracija pagal spalvų skalę, esančią ant pakuotės.

Užkrečiamų infekcinių ligų testai 

ŽIV. Vaistinėse ar e-parduotuvėse galima įsigyti greitus savikontrolės ŽIV testus ir savo namuose patiems atlikti tyrimą dėl ŽIV, sifilio ir kitų infekcijų. Atliekant greitą ŽIV testą namuose naudojamas kraujas iš piršto. Kai ŽIV patenka į žmogaus organizmą, susidaro specifiniai antikūnai (antikūnai – tai organizmo atsakas į infekciją). Taigi, jei žmogaus kraujyje yra ŽIV antikūnų, tai ženklas, kad jis infekuotas ŽIV.

Atliekant ŽIV savikontrolės testą namų sąlygomis būtina labai atidžiai perskaityti instrukciją. Gavus teigiamą testo rezultatą būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Chlamidijos. Chlamidiozė yra labiausiai paplitusi lytiškai plintanti liga Lietuvoje, ir daugumoje kitų šalių. Lietuvoje šia infekcija dažniausiai užsikrėtę 20-34 metų amžiaus vyrai. Negydoma liga gali sukelti nevaisingumą. Todėl labai svarbu laiku diagnozuoti šią infekciją, o tam galite pasinaudoti chlamidijų testu. Šis testas tinkamas tiek vyrams, tiek moterims.


Koronos virusas. Atliekant greitą koronaviruso testą namuose naudojamas kraujas iš piršto. Naujasis koronaviruso testas atsakymus duoda per pusvalandį, tai yra daugiau nei triskart greičiau, nei iki šiol naudojami testai. Ankstesni testai su atsakymais užtrukdavo iki dviejų valandų.  Naujausias testas buvo patvirtintas su tikrais klinikiniais mėginiais vienoje Šendženo ligoninių Kinijoje. 

Tai tik keletas užkrečiamųjų ligų testų pavyzdžių. Vaistinėse ir el. parduotuvėse galima rasti daugiau įvairaus tipo sveikatos diagnostikos testų.


Informacijos šaltiniai:

  1. https://www.sveikaszmogus.lt/m/LIGOS-1863-Tyrimu_laboratorija_jusu_namuose
  2. http://www.ulac.lt/lt/dazniausiai-uzduodami-klausimai-apie-ziv-testa
  3. https://www.homosanus.lt/chlamidioze
  4. https://www.lrt.lt/naujienos/mokslas-ir-it/11/1152881/mokslininkai-sukure-koronaviruso-testa-duodanti-atsakyma-per-pusvalandi?fbclid=IwAR2RrfDNf02QuNM0O3VFpdg8LZCA09hruHZQOOLcX437JVhqWkXfwX6cGpg

Nuotrauka: 

  1. https://institutodecancer.com.br/especialidades/infectologia/