Užsakytos prekės pristatomos TIK per kurjerius ir paštomatus. Susisiekite: +37062087683 ar info@sololab.lt.

Koronaviruso diagnostikos būdai

Norime pasidalinti strapsniu, kuriame ULAC profesorius Saulius Čaplinskas dalinasi COVID-19 diagnostikos galimybėmis ir plačiau kalba apie koronaviruso greituosius testus.

Šiuo metu egzistuoja du būdai pasitikrinti ar esate užsikrėtęs koronavirusu.

PIRMAS BŪDAS - kiekybinis metodas 

Gali būti ieškomas ligos sukėlėjas (virusas) ir kiek jo yra organizme. Toks būdas vadinamas kiekybiniu (molekuliniu arba PGR) metodu ir būtent jis naudojamas Lietuvoje diagnozuojant koronaviruso atvejus. Darant molekulinius tyrimus, ieškoma pačio sukėlėjo – viruso arba jo nukleininių rūgščių. Tokie tyrimai yra sudėtingi, reikalinga laboratorinė įranga ir jie nustato, ar žmogus organizme yra viruso nukleino rūgščių, tai yra ar žmogus užsikrėtęs ir ar jis yra užkrečiamas, t.y. išskiria virusus į aplinką ir taip gali užkrėsti kitą asmenį.

Kiekybinių tyrimų privalumas yra dar ir tas, kad jie geba nustatyta, ar žmogus užsikrėtęs virusu, jam pradėjus daugintis organizme dar inkubaciniame laikotarpyje – tai yra maždaug 24 val. prieš atsirandant simptomams. Tačiau tokie tyrimai yra brangesni, jų atlikimas užtrunka ilgiau ir jie atliekami tik specializuotose laboratorijose.

ANTRAS BŪDAS - greitasis koronaviruso testas

Kokybiniai tyrimo metodai greitaisiais testais yra daug paprastesni, pigesni. Vienus greituosius testus gali atlikti sveikatos priežiūros darbuotojai, o kitus – pats žmogus (jie vadinami savikontrolės). Jų privalumas yra tas, kad nereikia jokios aparatūros. Atlikimo technika yra itin paprasta, panaši kaip nėštumo testo. Yra speciali plokštelė, ant kurios yra užlašinamas kraujo lašas, paimtas iš žmogaus piršto. Esant kraujyje antikūnų prieš korona virusą, pastarieji, užnešus ant plokštelės, sudaro kompleksą su plokštelėje esančiu antigenu ir duoda spalvinę reakciją su antriniais antikūnais prieš anti-COVID-19 imunoglobulinus. Maždaug po 15 min. testas jau parodo, ar žmogus gali būti užsikrėtęs. Trūkumas, kaip ir kitų testų, yra tas, kad dėl ligos inkubacinio periodo galimas klaidingai teigiamas ar klaidingai neigiamas rezultatas. Todėl šis testas gali būti vertinamas tik kaip preliminarus ar indikacinis (atrankinis). Vėliau tokių tyrimų greitaisiais testais rezultatai turi būti patikrinami kiekybiniais metodais (PGR), ar žmogus tikrai turi virusą.

"Greitųjų testų yra įvairių. Tikslesni greitieji testai, kuriais nustatomi COVID-19 viruso šeimos infekcijos IgM ir IgG antikūnai kartu (kombinuoti testai). IgM antikūnai kraujyje atsiranda pirmiausia, t.y. virusui patekus į organizmą, o IgG antikūnai atsiranda truputį vėliau ir jie svarbūs formuojantis ilgalaikiam imuniniam atsakui" sako profesorius.

Profesorius taip pat pabrėžia 2 SVARBIUS dalykus:

Pirma, kad testui parodžius neigiamą rezultatą, asmuo neskubėtų daryti išvadų, nes testas gali rodyti klaidingai neigiamą rezultatą, ypač jei nuo galimo užsikrėtimo momento praėjo labai nedaug laiko.

Antra, kad nustačius teigiamą rezultatą, asmuo nebūtų stigmatizuojamas ir jam turi būti nedelsiant atliekamas kitas, kiekybinis, molekulinis patvirtinamasis tyrimas.

Daugiau skaitykite:

https://www.linkedin.com/pulse/covid-19-diagnostikos-galimyb%25C4%2597s-saulius-%25C4%258Daplinskas/